Üsküdar- Üsküdar'a Dair

Türkiye’yi gururlandıran başarı! APA, Üsküdar’ı seçti

Türkiye’yi gururlandıran başarı! APA, Üsküdar’ı seçti
5.817 views
11 Ocak 2021 - 1:29

Üsküdar Üniversitesi’nin ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, her sene düzenli şekilde katılmış olduğu ABDn Psikiyatri Derneği APA ‘American Psychiatric Association’ kongresinde bu sene önemli bir başarıya imzasını atarak Türkiye’yi gururlandırdı.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında ‘Hesaplamalı Psikiyatri ve Gelecek Perspektifleri” alanında Üsküdar Üniversitesi vede NPİSTANBUL Beyin Hastanesi akademisyenlerinin sunumları dünyanın dört bir tarafından binlerce bilim insanının düzenlemiş oldukları sunumlar arasında 12 en iyi sanal ders içeriğinden birisi olarak tercih edildi. “Computational Psychiatry & Future Perspectives” başlığındaki panel sunumları APA 2021 ders olarak, bütün üyelere anlatılması için, fotoğrafı anketle, 12 konudan birisi olarak belirlendi ve web sayfasında yayımlanacak.

12 DERSTEN BİRİ ÜSKÜDAR’IN

ABDn Psikiyatri Derneğince her sene düzenlenen APA (American Psychiatric Association) Kongresi bu yıl 25-29 Nisan 2020 tarihleri arasında pandemi tedbirleri kapsamında online/çevrimiçi olarak yapıldı. Tanı ve tedavide en son gelişmelerin ele alındığı kongrede Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında bu sene da katılım sağladı.

Nöroloji, Psikiyatri vede Psikofarmakoloji alanındaki dünya genelinde önemli bilim insanlarının bulunduğu kongrede; Kurucu Rektör – Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Computational Psychiatry & Future Perspectives ‘, Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sermin Kesebir : “Brain Waves Rhythm, Entropy And Chaos”, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel : “Deep Learning Applications in Neuroscience”, Stanford Üniversitesinden Prof. Dr. Maheen Adamson : “Neuromodulation in Brain Injury: Current Perspectives from Neuroimaging and Proteomic Biomarkers” başlıklarında sunum gerçekleştirmişti.

APA talepte bulundu Üsküdar Üniversitesi, “Hesaplamalı Psikiyatri” çalışmalarını dünyaya anlatacak olan esaplamalı psikiyatrinin anlatılmış olduğu ve gelecek perspektiflerin sunulduğu sunum dünyanın pek çok yerinden katılım sağlamayı başaran bilim adamı tarafından ilgi ile takip edilirken, APA 2021’de yayınlanacak olan 12 en iyi sanal ders içeriğinden birisi olarakta tercih edildi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan başarıda 3 gerekçenin olduğunu belirterek bu gerekçeleri şu biçimde sıraladı:

“- Seçtiğimiz konu hesaplamalı psikiyatri, soyut konuların matematiksel hale gelmesi ve nöroquantoloji gibi bir yeniliği günlük psikiyatri pratiğinize taşıma çabamız, bu zamanın ruhunun öncülüğünü yaptığımızın işaretidir. Evrenin dijital tabanlı olduğu tezi ve Big-Datanın önemi çok şeyi değiştirecek.

– Elon Musk, BCI yapıyor. Tuşlarla hayvanları yönetmeye çalışıyor. Biz bunu üç disiplin bir arada yapmaya çalışmamız ve mühendislik kavramı olan entropiyi davranış bilimlerine sokmamız. Bunun için bilişim ve nöropsikiyatriyi sentez edebilmemiz.

– Yaptığımızın teoride kalmaması ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesinde QEEG ve Nöromodulasyondaki öncü çalışmalarımızın fark edilmesi işlemidir. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesindeki çalışmalarımız bir psikiyatristin hayali olan işler. Bütün bunlar doğru yönde ilerlediğimizi gösteriyor ve bilim dünyasına daha fazla bilgi akışı sağlamamız gerekmektedir.”

Konuya ilişkin değerlendirmeler yapan Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel ise dünyada bilimsel çalışmaların beyin araştırmaları alanlarında yoğunlaştığını söyledi. Ergüzel şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gartner Araştırma şirketinin 2020 yılına dair ön plana çıkan teknolojiler eğrisinden de görüleceği üzere beyin – büyük veri arasında yoğunlaşan teknolojiler dünyada yatırım alan yüksek etkili çalışma alanlarıdır. Üniversitemizin de ARGE odakları ile örtüşen bu alanlarda yerelde kalmayıp global araştırmacılar ile beraber çalışmak benzer başarıların önünü açacaktır.

Bu ödül hastanemiz ve üniversitemizin daha sağlıklı ve doğru akademik kurgusunun ve ortaklığının katkısıyla Prof. Dr. Nevzat Tarhan;

– EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS),

– Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) ve
– American Psychiatric Association (APA) ilk sırada olmak üzere beyin araştırmaları çalışmaları yürüten global kuruluşların/toplulukların bilimsel konferanslarına bir çok araştırmacımızı dâhil ederek akademik gelişmesini sağlama vizyonunun sonucudur. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın bize de ilham veren araştırmacı yetiştirme, çalışma ve üretme tutkusu 2 sene önce de Amerika’da ödül almaya layık görülmüştü. Beyin araştırmaları alanında stratejik programlar, global iş birlikleri ve ortaklıklar yolu ile vakıf ve vakıf misyonu hakkında farkındalık yaratmadaki rolleri ile Prof. Dr. Nevzat Tarhan 2018 senesinde nobel ödüllü Eric Kandel’e verilen Golden Axon Liderlik Ödülü’ne layık görülmüştü.”

ULUSLARARASI BEYİN ARAŞTIRMALARI KONSIRSİYMUNDA

Üsküdar Üniversitesi bu alandaki çalışmaları ile dikkat çekerken, uygulama-bilim ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ile Kasım 2020’de Uluslararası Beyin Araştırmaları Konsorsyumu ile (IBRC) dünyanın önde gelen üniversiteleri bilimsel iş birliği anlaşması imzaladı. Konsorsiyumda ABD’daki Stanford Üniversitesi, Icahn Tıp Fakültesi (New York,) Kanada Ottawa Üniversitesi ve İran’dan Tahran Üniversitesi yer almakta.

Sinirbilim odaklı çalışmalar yürütecek konsorsiyum, nörogörüntüleme metotları ile toplanan veri ile medikal büyük veri (medical big data) analizi ve biyobelirteç tespiti alanlarına öncelik vermeyi amaçlıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.