Üsküdar- Üsküdar'a Dair

Üsküdar’a Gider İken Hazırlıklı Olmanız İçin: Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar’a Gider İken Hazırlıklı Olmanız İçin: Üsküdar’da Gezilecek Yerler
8.270 views
11 Ocak 2021 - 1:12

Gezerken kulağınızda “Üsküdar’a gider iken” şarkı sözlerinin yankılanmasına neden olacak kadar tarihi bir semt olan Üsküdar, yerli ve yabancı turistlerin geçmişe yolculuk yapmasını da sağlıyor.

1. Efsaneleriyle ünlü yalnız ve güzel kule: Kız Kulesi

Üsküdar’ın Bizans döneminde kalma tek eseri olan Kız Kulesi’nin geçmişi milattan önce 24 yıllarına dayanıyor. Küçük bir adanın üstüne kurulu olan kule hakkında pek çok efsane yer alıyor. Efsanelerden en bilindik olanı ise Bizans İmparatoru’nun kızının 18 yaşını bastığında bir yılan tarafından zehirlenerek öleceği kehaneti sonucunda kızını kuleye kapatmasına dayanıyor. Fakat kızı 18 yaşına girdiğinde kuleye sızan bir yılan tarafından zehirlenerek ölüyor.

2. Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkının izlerini taşıdığına inanılan Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan adına yaptığı Mihrimah Sultan Camii 1548 yılında yapımı tamamlanmış. Mihr-i Mah ismi güneş ve ay anlamını taşır. Mimar Sinan da bu ayrıntıdan yola çıkarak bazı aylarda caminin minarelerinin arasından güneşin ve ayın doğuşunun izlenebilmesini öğrenmiş. Bir aşk hikayesine dayanılarak inşa edilmiş olması fikri çok ça çekici olsa da, Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a aşk beslediği konusunda kesin bilgiye rastlanmıyor.

3. Padişahların sayfiye mekanı, Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a yaptırılan Beylerbeyi Sarayı 1865 yılında bitirilmiş. Osmanlı Döneminde padişahların yazlık saray olarak kullandığı saray içerisinde Mermer Köşk, Ahır Köşk ve Sarı Köşk gibi bölümleride bulunuyor.

4. Pasajıyla karıştırılmaması gereken Şemsi Paşa Camii

Mimar Sinan tarafından yapımı 1580 yılında tamamlanmış camii, Şemsi Ahmet Paşa için inşa edilmiş. İstanbul’un en küçük camiilerinden olan yapıya Kuşkonmaz Camii adı da verilip öyle tanınıyor. Yine bir rivayete göre Şemsi Ahmet Paşa Sokullu Mehmet Paşa ile sürekli rekabet içerisindeymiş. Şemsi Ahmet Paşa, Sokullu Mehmet Paşa adına yapılan camii, kuşların pislemesinin rahatsızlık verici olduğunu belirtmesi üzerine rekabet yeniden canlanmış. Şemsi Ahmet Paşa’nın kendi yaptıracağı camiinin, kuşların hiçbir şekilde gelmeyeceği bir camii olmasını arzulamış. Mimar Sinan da konumu ve yapısı itibariyle gerçekten de kuşların hiç uğramadığı bir camii inşa etmiş oldu.

5. Asaletiyle büyüleyen Eski Valide Camii

Kayıtlarda Atik Valide Camii olarak yazılan Eski Valide Camii, Afife Nur-Banu Valide Sultan tarafından 1583 senesinde Mimar Sinan’a yaptırılmış. Sadelik, asalet vede güzelliğin bir arada olduğu bu camii, Mimar Sinan’ın son eseri oldu. Caminin dillere destan bir bahçesinin olduğunu söylemek gerek.

6. Neredeyse 350 yıllık Yeni Valide Külliyesi

Osmanlı mimarisinin son önemli eserlerinden olan Yeni Valide Külliyesi’nin yapımı 1711 yılında tamamlanmış. Eski Valide Camii’den sonra ve Emetullah Râbi’a Gülnûş Sultan için yaptırıldığı için bu ismi verilmiş. Bahçesindeki çınar ağaçları görülmeye değer.

7. Türk rokoko tarzı örneklerini görmek isteyenler için III. Ahmet Çeşmesi

Sultan III. Ahmet için 1728 yılında Mimar Ahmet Ağa’ya yaptırılan çeşmenin, Türk rokoko tarzının en eşsiz örneklerinden olarak biliniyor. Ayrıca çeşmenin üstünde “Aç besmeleyle iç suyu Han Ahmed’e eyle dua” sözleri yer alıyor.

8. Devasa büyüklükteki büyüleyici güzellikteki Selimiye Kışlası

Üsküdar’a Gider İken Hazırlıklı Olmanız İçin; Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Nizam-ı Cedid askerleri için III. Selim tarafından yaptırılmış Selimiye Kışlası ahşap mimariye sahip. Yeniçeri isyanı sonrasında yıkılan yapı, II. Mahmud zamanında yeniden inşa edilmiş. Bir dönem kışlada Florence Nightingale de askerlerin tedavi yeri için çalışmış.

9. Şahane manzara eşliğinde güzel hayallere dalmak için Çamlıca Tepesi

Manzarasıyla meşhur Çamlıca Tepesi, İstanbul’un en yüksek tepesi. İstanbul’un balkonu olarak da isimlendirilen tepe, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için güzel.

10. Osmanlı mimarisinin Barok esintilerle buluştuğu Ayazma Camii

Etkileyici mimari yapıya sahip Ayazma Camii, III. Mustafa tarafından 1760 yılında yaptırılmış. Genelde Ortodoks kiliselere verilen vede kutsal su anlamına gelen bir isme sahip caminin bu yönüyle hoş bir detayı bulunuyor.

11. Muhteşem çinileriyle meşhur tarihi Çinili Camii

Mahpeyker Kösem Valide Sultan tarafından 1640 yılında yaptırılan camii tam anlamıyla Osmanlı izlerini taşıyor. İçinde medrese, şadırvan, mektep, çeşme ve hamam da bulunuyor.

12. Deniz manzaralı Fethi Paşa Korusu

Güzel bir deniz manzarasına da sahip olan koru, yıllarca bakımsız kalsa da bugün halka açık bir park olarak sunuluyor.

13. Boğazın manevi bekçilerinden olduğu bilinen Aziz Mahmud Hüdayi Efendi Türbesi

Üsküdar’a Gider İken Hazırlıklı Olmanız İçin; Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Geçmişte denizcilerin İstanbul Boğazı’nın dört manevi bekçisinden biri olduğuna inanıldığı Aziz Mahmud Hüdayi Efendi’nin türbesi, ismini taşıyan camiinin bahçesinde bulunuyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.