Üsküdar- Üsküdar'a Dair

O kış bu kış değil!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, İstanbul için konuşulan “Sert kış İstanbul’uda vurup geçecek. Kar kalınlığı bir metreyi bulacak” söylentilerini yalanladı. Uzmanlar “Bırakın bir metrelik karı önümüzdeki hafta hava sıcaklıkları İstanbul’da 14-15 dereceye çıkacak” dedi.

O kış bu kış değil!
16.177 views
31 Ocak 2021 - 18:22

Son dönemde dört gözle beklenen kar yağışı istenen seviyeye ulaşmayınca, şehir efsaneleri ortaya atılmaya başladı. “Balkanlar’dan, Türkiye’ye doğru hareket etme ihtimali olan soğuk hava sistemi Türkiye’ye gelecek ve tarihin en sert kışlarından biri başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de yaşanacak” söylentisi de bunlardan biri. Fakat Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, bu söylentiyi yalanladı.

SICAKLIKLAR ARTIYOR

Yapılan açıklamada, “İstanbul’da önümüzdeki bir haftalık periyotta 1987 yılına benzer bir kış beklemiyoruz. Bırakın bir metrelik karı, hatta hava sıcaklığı önümüzdeki günlerde artarak mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Hava İstanbul’da hafta ortasına kadar 14-15 dereceye kadar çıkacak. Pazartesi, salı ve çarşamba günleri ise lokal sağanak yağış geçişleri bekliyoruz. Genelde ülkemizi etkileyen soğuk hava Balkanlar’dan geldiği için öyle deniyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu soğuk hava dalgası olmayacak” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Türkiye’deki durum hakkında da konuşan yetkililer, “Bugün Doğu bölgelerde yağışlar devam edecek. Doğu Akdeniz’in doğusu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun güneyinde yağmur ve sağanak, yükseklerde ise yoğun kar şeklinde görülmesini bekliyoruz. Pazartesi ve salı günü ise Marmara’nın batısı, kıyı Ege ve Batı Akdeniz’de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde pazartesi, salı ve çarşamba günlerinde yağış beklenmiyor” dedi.

İstanbul kara teslim

Şubat ayında buyana, Mart ayına kadar devam eden 1987 kışı İstanbul’u vurup teyet geçmişti. İstanbul’da 18 saat kar yağmış ve kar kalınlığı neredeyse 1 metreye ulaşmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.