Üsküdar- Üsküdar'a Dair

Üsküdar Belediyesi Kimin Malını Kime Devrediyor ?

Üsküdar Belediyesi Meclis Kararı ile ‘olası’ vergi borçlarına karşılık arazilerini Maliye’ye devretti

Üsküdar Belediyesi Kimin Malını Kime Devrediyor ?
9.112 views
08 Şubat 2021 - 8:29

Üsküdar Belediyesi, gelecekte oluşacak vergi borçlarına karşılık Çengelköy ve Bulgurlu’daki iki arazisini Maliye Hazinesi’ne devretti. AKP’li belediye daha önceki yıllarda da cami alanlarını kamuya olan borçlarına karşılık hazineye devretmişti.

Belediye ‘olası’ vergi borçlarına karşılık arazilerini devretti Üsküdar Belediye Meclisi’nin şubat ayı oturumlarında “vergi borcu mahsuplaşması” konulu iki teklif gündeme geldi.  Üsküdar Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan ilk teklifte, Bulgurlu Mahallesi’nde “yüksek öğretim alanı” fonksiyonundaki 2 bin 716 metrekarelik belediyeye ait parselin, tapu tescil tarihi itibariyle belediyenin oluşacak vergi borcuna karşılık Maliye Hazinesi’ne devri için encümene yetki verilmesi istendi.

İkinci teklifte de Çengelköy’de 6 bin 469 metrekarelik “meslek ve teknik öğretim alanı” imarına sahip arazinin belediyeye ait 803 metrekarelik kısmı için aynı talepte bulunuldu.

Teklifler karar alınmak üzere belediye meclisine havale edildi. İlgili komisyonlar teklifleri uygun buldu. Kararlar mecliste; CHP-İYİ Parti’nin “ret”, Ak Parti-MHP grubunun “evet” oyları ile kabul edildi. Üsküdar Belediyesi, 2013 yılında mülkiyetindeki 4 cami arazisini hazineye devrederek 7 milyon 370 bin TL’lik vergi borcunu sildirmişti.

2019 yılının Ocak ayında da 29.7 milyonluk vergi borcuna karşılık Çengelköy’deki Güzeltepe Birlik Camisi arazisini hazineye devredilmişti. 2019’un ekim ayında da 37 milyon 200 bin liralık SGK borcuna karşılık Çengelköy’de sahibi olduğu 3.5 dönümlük “kupon araziyi” SGK’ya vermişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.