Üsküdar- Üsküdar'a Dair

İstanbul’da kira oranları yılda yüzde 10.81 arttı: Lider Sarıyer

İstanbul’da konut kiraları yüzde 10.81 artış yaşandı. Kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçelerde ise sırayla Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy ve Beyoğlu takip etti.

İstanbul’da kira oranları yılda yüzde 10.81 arttı: Lider Sarıyer
7.695 views
12 Şubat 2021 - 0:08

İstanbul’da konut kiralarında yüzde 10.81 artış gösterdiği açıklandı. Artışla beraber ilçelerdeki kira değerleride değişti.

Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın aktardığı verilere göre, kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçelerde sırayla Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy ve Beyoğlu yer aldı.

Metrekare birim fiyatları ise şu şekilde:

 • Sarıyer 30 lira, Beşiktaş 28 lira, Bakırköy ve Beyoğlu ise 23 liraİstanbul ilçeleri için ise metrekare birim fiyatları ortalama 17 lira

‘Ortalama vereceğiniz rakam 1700 lira’

Gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran İstanbul’da son bir sene içinde artan konut kiralarını değerlendirdi.Yaşanan konut artışla ilgili Başaran, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen seneden bu seneye yüzde 10.81 bir artış gözlendi. Bu artışta birinci sırayı Sarıyer aldı. Daha sonrasında Beşiktaş ondan sonrasında Beyoğlu ve sonrasında Bakırköy. Baktığımızda bu dört ilçe birbirleriyle yarışır halde oldular. İstanbul ilçeleri için metrekare birim fiyatları ortalama 17 lira oldu. 100 metrekarelik bir evi tutmak istediğiniz zaman ortalama vereceğiniz rakam 1700 lira. Bu tüm İstanbul ilçeleri için verilmiş bir istatistik ama bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor.”

‘Yüzde 23’lük artış gösteren yerler de var’

Bazı bölgelerde oranların daha da yüksek olduğundan söz eden Başaran,

“Bin liraya oturmuş olduğunuz bir evde yüzde 10.81 artışla 100 lira gibi bir artış gözlendi. Enflasyon oranlarına göre paralellik gözüküyor. Bazı bölgelerde daha yüksek oranları görebiliyoruz. Genel ortalama yüzde 10.81 diyoruz ama İstanbul’da yüzde 23’lük artış gösteren yerler de var. Mesela Esenyurt, Bayrampaşa. O bölgelerde kira rakamları bir önceki senede düşük kaldı. Mal sahiplerinin enflasyon oranından yüksek oranda artış yaptığı istatistikler arasında var”

dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.