Üsküdar- Üsküdar'a Dair

Devlet sanatçısı Sadi Yaver Ataman’ın hatıraları Safranbolu’daki müzede yaşatılıyor

Binlerce türkü ile ezgiyi Türk kültürüne katan devlet sanatçısı Sadi Yaver Ataman’ın kullandığı müzik aletleri, radyoları, pikapları, nota ve türkü sözlerinin de yer aldığı defterleri ile aldığı ödüller, Kent Tarihi Müzesi’nde yerini alıyor.

Devlet sanatçısı Sadi Yaver Ataman’ın hatıraları Safranbolu’daki müzede yaşatılıyor
2.227 views
15 Şubat 2021 - 23:15

Devlet sanatçısı Sadi Yaver Ataman’a ait olan bazı eşyalar ve fotoğrafları, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan, Karabük’ün tarihi evleriyle ünlü ilçesi Safranbolu’daki Kent Tarihi Müzesi’nde ziyaretçilerini beklemekte.

Saha araştırmalarıyla binlerce türkü ve ezgiyi Türk kültürüne kazandıran, Atatürk’ün huzurunda iki kez saz çalarak türkü okuyan yazar, müzikolog, folklor uzmanı, saha araştırmacısı, sanatçı, eğitimci, yönetici, sanat uygulayıcısı ve devlet sanatçısı Ataman için Safranbolu Kaymakamlığı tarafından Kent Tarihi Müzesi’nde köşe oluşturuldu.

Kurduğu Memleket Havaları Ses ve Saz Birliği’nde uzun yıllar yöneticilik ve şeflik yapan, Ankara Radyosu Halk Müziği yayınlarında yöneticilik görevi üstlenen Ataman’ın müzik dolabı, müzik aletleri, radyoları, pikapları, nota ve türkü sözlerinin yer aldığı defterleri ile aldığı ödüller bu alana yerleştirildi.

Müzeyi ziyaret edenler, 40’a yakın olan eseri, bir dönem Folklor Tatbikat Topluluğu’nun şeflini de yapan, halk oyunlarının gün yüzüne çıkarılması ve aslına sadık kalınarak yaşatılması konusunda önemli hizmetler veren, önemli ansiklopedilerin folklor ve halk müziği maddelerini yazan Ataman’ın hayatına dair bilgileri öğreniyor.

“Ataman ailesinin Safranbolu’da önemli bir yeri vardır”

Ataman’ın ülkenin bütün il ve ilçelerine ait folklorik değerleri özümsediğini ve günümüze aktarılmasına aracı olduğunu anlatan Aytekin, yazarın, önemli birçok kurumda görev alan çok değerli bir sanatçı olduğunu ifade etti.

Ülkeye hizmetlerinden ötürü Ataman’a “devlet sanatçısı” unvanının verildiğini hatırlatan Aytekin,

“Kendisini 1994 yılında yitirdik, mekanı cennet olsun. Kent Tarihi Müzesi’nde Sadi Yaver Bey’in ülke ve Safranbolu folkloruna kattıkları unutulmasın diye, bir vefa göstergesi olarak bir portresi konulmuştu. Daha sonra ailesi Sadi Yaver Bey’in bestelerini yaptığı müzik masası ile diğer malzemelerini müzeye verdi.”

diye konuştu.

Aytekin, sanatçının Karabük ve çevresinde saha araştırması yaparak bulduğu folklor ve türküleri kitapta topladığını aktararak, “Ataman ailesinin Safranbolu’da önemli bir yeri vardır.” dedi.

Sadi Yaver Ataman
Sadi Yaver Ataman, 23 Nisan 1906’da babasının görevli bulunduğu Yanya’da dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Safranbolu’da, liseyi İstanbul İstiklal Lisesi’nde tamamlayan Ataman, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliğine kaydoldu fakat müzik tutkusu nedeniyle eğitimini yarıda bırakarak, o zamanki ismi Daru’l-Elhan olan İstanbul Konservatuvarı’na girdi. Buradan 1930 yılında mezun olarak Ataman, eğitim süresince Mehmet Fuad Köprülü’den dersler aldı.

Ataman, 1930-1931 yılları itibarıyla müzik öğretmeni olarak devlet hizmetine girdi, 1938’de öğretmenlik görevini kendi isteğiyle bıraktı

Sadi Yaver Ataman, 1938-1940 yıllarında, Ankara Radyosu Halk Müziği yayınları yöneticiliğine getirildi. Bağımsız olarak 1940 yılında Karabük Belediye başkanlığına seçilen Ataman, aynı zamanda Karabük Halkevi başkanlığı yaptı.

Atatürk’ün huzurunda iki kez saz çalarak türkü okuyan, halk oyunlarının gün yüzüne çıkarılması ve aslına sadık kalınarak yaşatılması konusunda önemli hizmetlerde bulunan Ataman, sanatçı kişiliği yanında bir bilim adamı olarak da Türk kültür hayatına hizmet etti, bilimsel çalışmalarında çoğunlukla müzikolojik ve folklorik konuları ele aldı.

Bin civarında makale ile tefrikaya imza atan Ataman, Görsel Türkiye Ansiklopedisi ve Renkli Büyük Türkiye Ansiklopedisi ve benzeri ansiklopedilerin, folklor ve de halk müziği maddelerini yazdı. Milli ve Milletlerarası Folklor ve de Türkoloji Kongreleri ile sempozyum, panel ve seminerlere bildirilerle de katılan Ataman, 40 civarında kitap yazdıysa da bunlardan 20’ye yakınını ise yayımladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 1991’de “devlet sanatçısı” unvanı verilen dört çocuk babası Sadi Yaver Ataman, 10 Aralık 1994 yılında İstanbul’da 88 yaşında yaşamını yitirdi. Ataman’ın cenazesi, 11 Aralık 1994’te çok sevdiği memleketi Safranbolu’da defnedildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.