Üsküdar- Üsküdar'a Dair

Kütahya’da, hayvanlarda çiçek hastalığı çıktı

Kütahya’nın Emet ilçesi Doğanlar köyünde küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı görüldüğü üzerine, bulaşı riskine karşı 10 kilometre uzaklıktaki Hisarcık ilçesi ile 8 köy koruma bölgesi ilan edildi.

Kütahya’da, hayvanlarda çiçek hastalığı çıktı
731 views
18 Şubat 2021 - 0:19

Kütahya’nın Emet ilçesi Doğanlar köyünde küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı tespit edilmesi sonrasında, bulaşı riskine karşı 10 kilometre uzaklıktaki Hisarcık ilçesi ile 8 köy koruma ve gözetim bölgesiolarak ilan edildi.

Kütahya’da, hayvanlarda çiçek hastalığı çıktı: 1 ilçe, 8 köy koruma ve gözetim bölgesi ilan edildi

Kütahya’da hayvanlarda çiçek hastalığı tespit edildi

Emet İlçesi Doğanlar köyünde küçükbaş havyanlarda görülen çiçek hastalığı tespit edildi. Hisarcık İlçesine bağlı Tarım ve Orman Müdürlüğü, bulaşma riskine karşın Hisarcık ilçe merkezi ile 8 köyü koruma ve gözetim bölgesi ilan ettiğin duyurdu. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamasında,

“Emet ilçesi Doğanlar köyünde küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı çıkmış olup, hastalığın 10 kilometre yarıçapında bulaşma riski olduğundan, Hisarcık merkez ile Beyköy, Aşağı Yoncaağaç,Yukarı Yoncaağaç, Kutluhallar, Yenipınar, Karaağıl, Güldüren ve Hasanlar köyleri koruma ve gözetim bölgesi ilan edilmiştir. Belirtilen köylerde hastalık sönüşüne kadar hayvan alım, satım işlemi yasaklanmıştır. Yasağa uymayanlar hakkında 15 bin 303 TL para cezası uygulanacaktır. İlçemizde koyun keçi çiçek hastalığı görüldüğü takdirde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekmektedir”

denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.