Üsküdar- Üsküdar'a Dair

Üsküdar’daki Selimiye Hamamı kütüphaneye dönüştürüldü

Üsküdar’da 1802 yılında inşa edilen Selimiye Hamamı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katıldığı açılışla kültür merkezine dönüştürüldü.

Üsküdar’daki Selimiye Hamamı kütüphaneye dönüştürüldü
175 views
12 Mart 2021 - 17:40

Üsküdar yeni bir kültür merkezine kavuştu. Birçok projesiyle Türkiye’de örnekle gösterilen Üsküdar Belediyesi, yeni bir kültür merkezini daha İstanbul halkına kazandırıyor.

Üsküdar‘daki Selimiye Hamamı kütüphaneye dönüştürüldü

3. Selim tarafından 1802 yılında inşa edilen tarihi Selimiye Hamamı, Üsküdar Belediyesi tarafından yaklaşık 2 yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası Nevmekan Selimiye olarak bugün belediye başkanı eşliğinde hizmete açıldı.

2 bin metrekare kapalı ve 180 metrekare açık alanı ile 300 kişi ağırlama kapasitesine sahip Nevmekan Selimiye, misafirlerine tarihi dokunun büyüleyici ortamında bir yandan kitap okuyup, diğer yandan da araştırma yapabilme imkanı sunacak.

Kültür merkezinin açılışında konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen şu ifadeleri kullandı:

“Bulunduğumuz bu mekan 221 yıllık tarihi bir eser. 1800 yılında Nizami Cedit askerlerinin banyo ihtiyaçlarını karşılamak üzere kılanın hemen yanında burada inşa edilmiş bir hamam burası. Ve hemen yanımızda büyük Selimiye Camii var. Burada hem askerler ve caminin yapımında çalışan işçiler burada banyo yapmışlar. Daha sonra bu tarihi eserler gün geçtikçe kaderine terk edilmiş. 1960 lı yıllarda bu kışlada bir albay burayı tekrar canlandırarak askerlerin temizliği için onarmaya çalışsa da çok başarılı olamamış. Biz burayı Üsküdar Belediyesi olarak vakıflar bölge müdürlüğünden restorasyon karşılığı kiraladık. 3 yıl önce restorasyona başladık. Burası tarihi dokuları korumak suretiyle Üsküdar’ımıza İstanbul’umuza yeni bir gençlerin ders çalışma mekanı olarak açmış bulunuyoruz”

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.